Archiwum


Laureaci tytułu "Ambasador Szczecina 2012"


Pan Marcin Matkowski - rozpoczął trenowanie tenisaziemnego jako 8-latek.
Od 1991 roku z trenerem Sergiejem Sobolewem w klubieSKT, a od 2005 r.
w Klubie Tenisowym "Masters" Szczecin. 
Marcin Matkowski jest wielokrotnym mistrzem Polski w kategoriach młodzieżowych. W 1999 r. zdobył brązowy medal drużynowych mistrzostw świata juniorów. Brał udział
w Igrzyskach Olimpijskich w 2000 roku w Sydney. W 2003 r. rozpoczął karierę zawodową deblisty.
Pan Marcin jest wielokrotnym reprezentantem Polski w Pucharze Davisa w drużynowych mistrzostwach świata. Osiągnął w nich najlepszy bilans w historii Polski. Od 2006 r. figuruje w pierwszej dziesiątce światowego rankingu deblistów. W 2008 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie wywalczył dobre,  piąte miejsce.W 2010 roku zdobył trzecie miejsce w mistrzostwach świata w Szanghaju. W 2011 roku był finalistą US Open,a także zdobył piąte miejsce na nieoficjalnych mistrzostwach świata w Londynie.
Marcin Matkowski na swoim koncie ma 21 finałów turniejów ATP i 11 tytułów.  Regularnie bierze udział w licznych akcjach promujących tenis ziemny i Miasto Szczecin.
W tym roku Marcin Matkowski jest jednym z reprezentantów Polski narodowych podczas  XXX Igrzysk Olimpijskich w Londynie.

Statek Szkolny „DAR MŁODZIEŻY” – totrzymasztowa fregata, która została zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Uroczyste podniesienie bandery odbyło się 4 lipca 1982r. Matką chrzestną została żona wielce zasłużonego komendanta "Daru Pomorza" kpt. ż.w. Kazimierza Jurkiewicza - Helena Jurkiewicz. Armatorem i właścicielem żaglowca jest Akademia Morska w Gdyni. Na "Darze Młodzieży" szkoleni są studenci z Akademii Morskiej w Gdyni i Akademii Morskiej w Szczecinie, uczniowie szkół średnich
o profilu morskim, studenci zagraniczni. Od 2009 roku Statek szkolny "Dar Młodzieży" nosi herb Szczecina na dwóch żaglach znajdujących się na maszcie szczecińskim. Herb na żaglach jest doskonale widoczny na morzu, a w porcie szczecińskim Komendant stawia każdorazowo te dwa żagle. Herb Szczecina został zaprezentowany mieszkańcom podczas pokazu stawiania żagli, który odbył się w trakcie Dni Morza - Sail Szczecin 2009. Od wielu lat żaglowiec jest stałym gościem na wydarzeniach
o charakterze morskim organizowanych przez Miasto Szczecin.
W roku 2011 płynęła na nim żeglarska reprezentacja Szczecina na regaty The Tall Ships Races 2011. Żaglowiec „Dar Młodzieży” dzięki pozytywnym emocjom, które budzi w portach i w sercach ludzkich, jest miejscem spotkań organizowanych przez Prezydenta Miasta Szczecin w portach Europy
z kapitanami żaglowców, ambasadorami RP, Polonią.
Warto także wspomnieć, że Miasto Szczecin podczas wizyt „Daru Młodzieży” w różnych portach organizuje swoje stoisko promocyjne zawsze przy burcie żaglowca.
W 2011  roku podczas uroczystości objęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej zorganizowanych w Szczecinie „Dar Młodzieży” był "głównym aktorem". Logo promocyjne Miasta Szczecin umieszczone jest na elementach oświetleniowych w najważniejszych pomieszczeniach na żaglowcu - w Salonie Kapitańskim i w mesie oficerskiej.
Statek Szkolny „Dar Młodzieży” wielokrotnie zajmował wysokie miejsca i zdobywał liczne trofea podczas prestiżowych regat i zlotach żaglowców. 
Jednak najważniejszą misją „białej fregaty” jest misja szkoleniowa. To na pokładzie „Daru Młodzieży” kilkanaście tysięcy studentów uczelni morskich i uczniów szkół morskich szlifowało swoje umiejętności.