Archiwum


Laureaci tytułu "Ambasador Szczecina 2004"


16 maja br. (poniedziałek) podczas Sesji Rady Miasta odbyło się uroczyste wręczenie wyróżnień laureatom tytułu "Ambasador Szczecina 2004". W bieżącym roku uhonorowani zostali: Monika Szwaja, Billy Harper, Monika Pyrek, Eugeniusz Kus, Warcisław Kunc. Z rąk Zastępcy Prezydenta Anny Nowak osobiście tytuły odebrali: Monika Pyrek i Eugeniusz Kus. W imieniu Moniki Szwaji i Warcisława Kunca wyróżnienia odebrali: Ewa Karśnicka i Ryszard Markow. Billy Harper wyróżnienie otrzymał 8 maja br. podczas koncertu w Filharmonii Szczecińskiej.

Ambasador Szczecina 2004

Charwkterystyka tegorocznych "Ambasadorów Szczecina":

  1. Monika Szwaja - dziennikarka szczecińskiego oddziału TVP, autorka bestsellerów dla kobiet: "Jestem nudziarą", ""Romans na receptę", "Zapiski stanu poważnego", "Stateczna i postrzelona", jak również wielu reportaży, filmów krajoznawczych, cykli autorskich i studyjnych oraz programów realizowanych "na żywo" z licznych imprez masowych, w tym kolejnych Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz uroczystości wejścia Polski do Unii Europejskiej.
  2. Billy Harper- światowej sławy jazzman, w 2004 r. główne przedsięwzięcia artystyczne zrealizował w oparciu o środowisko artystyczne Szczecina. Jako przewodniczący jury konkursowego w kolejnych edycjach Międzynarodowego Festiwalu "Zmagania Jazzowe", kształtuje jego markę, przyciągając muzyków z całego świata, dzięki czemu Szczecin na nowo zaistniał w ogólnopolskiej i europejskiej świadomości fanów muzyki jazzowej.
  3. Monika Pyrek - mistrzyni i rekordzistka Polski w skoku o tyczce, w 2004 r. zdobyła 4 miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach oraz 5 w Halowych Mistrzostwach Świata, dzięki czemu znalazła się w elitarnym gronie najbardziej znanych polskich lekkoatletów.
  4. Eugeniusz Kus - Dyrektor Zamku Książąt Pomorskich - od lat przemierza całą Europę godnie prezentując twórczość artystów ze Szczecina i regionu. Prowadzi Zespół Wokalistów i Instrumentalistów Camerata Nova, Chór Uniwersytetu Szczecińskiego, autor międzynarodowych projektów: III i IV Międzynarodowy Festiwal Chóralny 2002 i 2004, Bałtyckie Pomosty, Euro-SZPAK, Polsko-Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa POMERANIA, Sztuka bez granic, Ochrona wspólnego dziedzictwa kulturalnego, Szlakiem historii i muzyki, Skarby Pomorskiej Kultury.
  5. Warcisław Kunc - przez 13 lat prowadził Operę na Zamku, podejmując odważne i głośne w całym kraju inicjatywy artystyczne, w tym cykliczne wykonania "Requiem" na Cmentarzu Centralnym, pierwszy w Polsce plenerowy spektakl operowy, festiwal oper Moniuszki, występ światowej sławy tenora Jose Carrerasa, Turniej Tenorów.

Tegoroczny "Ambasador Szczecina" jest to już piąta edycja konkursu, którego celem jest uhonorowanie osób, które poprzez swoją pracę i osiągnięcia osobiste wpływają na wizerunek Szczecina, przyczyniając się do promocji naszego miasta poza jego granicami. Przedsięwzięciu przyświeca idea wskazania na niezmierną ważność takich wartości, jak potrzeba identyfikacji ze swoim miastem rodzinnym i jego mieszkańcami, podtrzymywanie więzi emocjonalnej z miastem i godną jego reprezentację na zewnątrz, troskę o dobro miasta i jego mieszkańców, lobbing na rzecz miasta.

W poprzednich edycjach wyróżnienia otrzymali:

  • w 2000 r.: Karolina Sawka, Edward Lorens, Kazimierz Wóycicki, Karol Roman Masternak, Małgorzata Rożniecka,
  • w 2001 r.: prof. dr hab. n. med. Jan Lubiński, Katarzyna Nosowska, Henryk Urbaś, Artur Daniel Liskowacki, prof. Jan Szyrocki,
  • w 2002 r.: Cezary Urban, Stanisław Krzywicki, dr hab. n. med. Tomasz Grodzki, Henryk Sawka, Anna Augustynowicz,
  • w 2003 r.: Ryszard Leoszewski, dr Maciej Krzeptowski, Paulina Fiuk, dr Elżbieta Marszałek, Krzysztof Bizio".