Aktualności

Noc Muzeów w Szpinakowym Pałacu


21 maja będzie można zasiąść w fotelu prezydenckim i zwiedzić imponującą salę biblioteczną. Magistrat zostanie otwarty dla wszystkich zwiedzających od godziny 19.00.

To już XI Europejska Noc Muzeów w Szczecinie. Po raz kolejny do akcji włączył się także Urząd Miasta.  W tym roku po magistracie zwiedzających oprowadzi sam prezydent Piotr Krzystek.

Gabinet Prezydenta

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów w pierwszej kolejności będzie można odwiedzić gabinet prezydenta (niegdyś należący do gubernatora prowincji), który znajduje się na pierwszym piętrze. Do dziś zachowane zostało w nim oryginalne neobarokowe umeblowanie – biurko, krzesła, szafa i zegar. O historii wnętrza opowie jego gospodarz - prezydent Szczecina.

Sala biblioteczna

Dodatkową atrakcją będzie możliwość wejścia do Sali bibliotecznej znajdującej się nad gabinetem prezydenckim, na drugim piętrze. Biblioteka wyposażona w drewniane regały, ustawione w dwóch kondygnacjach, połączonych ze sobą krętymi schodami stanowi ważne miejsce w historii miasta. To tutaj w 1945 roku Piotr Zaremba podpisał przekazanie władzy w Szczecinie polskiej administracji. Niegdyś mieściły się tutaj zbiory biblioteczne zawierając publikacje z dziejów regionu i miasta, w tym także roczniki poświęcone współczesnej architekturze. Księgozbiór przekazany został Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Jednak nadal znajdują się tu książki związane z miastem, a także różnego rodzaju nagrody i wyróżnienia, które otrzymało miasto.


Sala 201 to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w którym przyjmowani są najważniejsi goście Szczecina m.in.  prezydenci, ambasadorzy, konsulowie, delegacje zagraniczne z wielu krajów świata. Właśnie w tym miejscu powitalne śniadanie jadła duńska para książęca, którą  gościliśmy w Szczecinie dwa lata temu. Na specjalnie sprowadzanym fortepianie zagrał tu także wybitny japoński pianista jazzowy Makoto Kuriya. W tej sali podpisuje się najważniejsze dla miasta umowy. Bywały tu także niecodzienne sytuacje takie jak np. krótki mecz piłki nożnej rozegrany przez Piotra Krzystka z prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, Zbigniewem Bońkiem podczas marcowego spotkania.

Organizacja

Wszyscy zainteresowani poznaniem Urzędu Miasta od najbardziej reprezentacyjnej strony, powinni pojawić się w sobotę 21 maja o godzinie 19.00 przy środkowym wejściu do gmachu urzędu na placu Armii Krajowej 1. Zwiedzanie obiektów odbędzie się w grupach 10-15 osobowych co dwadzieścia minut. Osoby niepełnoletnie mogą wziąć udział w wycieczce tylko pod opieką rodziców lub opiekunów prawnych. Zakończenie imprezy zaplanowano na godzinę 23.00.

Po raz pierwszy wydarzenie będzie relacjonowane na bieżąco na profilach miasta w mediach społecznościowych: twitter.com/Miasto_Szczecin i  snapchat: Miasto_Szczecin.

Gmach Urzędu Miasta

Neobarokowy gmach Urzędu Miasta powstał w latach 1924-1927 wg projektu architekta Georga Steinmetza. Plac pod jego budowę zakupiono w 1924 r. od radcy handlowego Martina Quistorpa. Elewacja gmachu pokryta była tynkiem barwionym w masce na zielony kolor o charakterystycznym chłodnym odcieniu. Właśnie stąd wzięło się popularne przed 1945 rokiem określenie budynku jako „Spinatten-haus” lub „Spinattenpalast”. Bogaty w liczne gzymsy i dekoracyjne elementy rzeźbiarskie m.in. o motywach roślinnych oraz masek i kołczanów budynek jest w trakcie renowacji, której celem jest przywrócenie jego dawnej świetności. 


16.05.2016