Aktualności

Gospodarka odpadami – trwają konsultacje


Od tygodnia trwają konsultacje społeczne w sprawie nowej gospodarki odpadami. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 300 osób, a swoje opinie na te temat metod naliczania opłat wyraziło blisko 50 mieszkańców. Jak wygląda głosowanie na poszczególnych osiedlach można obejrzeć na specjalnej mapie miasta.

Konsultacje społeczne trwają na stronie konsultuj.szczecin.pl i zakończą się 18 października br. Następnie odbędzie się specjalna sesja rady miasta poświęcona tylko temu tematowi.
Do tej pory mieszkańcy Szczecina w przeważającej większości zagłosowali za obliczaniem stawki za wywóz śmieci w zależności od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym (174 głosy czyli ok. 54 proc). niemal równą liczbę wskazań zdobyły pozostałe dwie metody: od powierzchni mieszkania (74) i od ilości zużytej wody (70). Wyniki głosowania obrazuje także mapa, na której zobaczymy rozkład głosów w zależności od osiedli.
http://gis.um.szczecin.pl/UMSzczecinGIS/chapter_85076.asp

Gorąco zachęcamy mieszkańców do włączenia się w konsultacje.

Na stronie internetowej www.konsultuj.szczecin.pl znalazły się trzy wersje projektu uchwały dotyczącego obliczania stawki za wywóz śmieci: od metrów kwadratowych mieszkania, od zużycia wody i od liczby mieszkańców w gospodarstwie domowym. Na stronie znajdują się również kalkulatory opłat, dzięki którym policzymy, ile zapłacimy za śmieci przy danej metodzie. Każdy z mieszkańców może również opowiedzieć się za konkretną metodą i oddać na nią swój głos.

W ubiegłym roku Sejm przyjął ustawę, która zobowiązuje gminy odbierania obowiązku i zagospodarowania odpadów komunalnych. Zmienia się również sposób naliczania opłat. Wg nowych zasad nie będziemy płacić za wywóz odpadów firmie wywozowej, ale bezpośrednio gminie, która w drodze uchwały określi stawki. Nowe zasady ruszą 1 lipca 2013 roku. Szczecin, tak jak i inne gminy musi wypracować racjonalny system naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa. Wszelkie niezbędne informacje dotyczące nowych zasad są na stronach: www.odpady2013.egos.pl oraz www.egos.pl


26.09.2012