Aktualności

Szczecińska filharmonia nie jest plagiatem !


ESTUDIO BAROZZI VEIGA otrzymało oświadczenie holenderskiego zespół Claus en Kaan Architecten.

Holendrzy żałują swoich wcześniejszych komentarzy i uznają, że były bezzasadne!


Na początku grudnia 2007 r. Gazeta Wyborcza w artykule Kingi Konieczny Pt. „Wielki plagiat czy niesamowity przypadek” postawiła tezę jakoby projekt nowej szczecińskiej filharmonii do złudzenia przypominał filharmonię zaprojektowaną trzy lata temu przez holenderski zespół Claus en Kaan Architecten dla belgijskiej Gandawy (Ghent).
Dziś na pewno wiemy, że projekt szczecińskiej filharmonii nie jest plagiatem.
Przesyłamy poniżej oświadczenie holenderskiego zespół Claus en Kaan Architecten:

W listopadzie ubiegłego roku zapoznałem się z projektem, który zwyciężył w szczecińskim konkursie. Przesłano mi obraz przedstawiający projekt w otoczeniu miejskim, nocą, oraz poproszono o opinię na jego temat.

Opierając swoją opinię na tym jednym obrazie, używając ostrych słów podzieliłem się spostrzeżeniem, że prezentowany projekt jest podobny do projektu, które moje biuro przedstawiło kiedyś w konkursie na budynek opery w mieście Ghent (B).

Po przeanalizowaniu szczegółów zwycięskiego projektu uznałem jednak, że moja reakcja była niestosowna i zbyt ostra. Projekt przygotowany przez biuro Estudio Barozzi Veiga (EBV) jest nie tylko piękny, ale i jedyny w swoim rodzaju.

Żałuję udzielonych przeze mnie komentarzy dla prasy; były one nieuzasadnione.

Podsumowując, chciałbym potwierdzić, że nie zostaną z mojej strony wszczęte żadne działania sądowe ani zawodowe przeciwko projektowi, jego autorowi oraz klientowi.

Życzę architektowi i miastu powodzenia!

Felix Claus
Amsterdam, 9 stycznia 2008

Biuro Projektowe z Barcelony wygrało międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt koncepcyjny nowego gmachu. Konkurs został rozstrzygnięty w czerwcu 2007 r. 21 listopada 2007 r. Piotr Krzystek Prezydent Szczecina oraz Paweł Sikorski dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich podpisali Fabrizio Barozzim i Alberto Veigą umowę na wykonanie dokumentacji. Ma być gotowa pod koniec 2008 roku. Pozwoli to Miastu ogłosić przetarg na realizację zadania. Budowę gmachu planuje się w latach 2009-2011. Koszt inwestycji szacuje się na 90 mln zł. Gmina starać się będzie o uzyskanie dofinansowania budowy gmachu Filharmonii ze środków Unii Europejskiej. Inwestycja jest zapisana na liście indykatywnej projektów kluczowych Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowa Filharmonia zlokalizowana będzie na placu przy ul. Małopolskiej. W tym miejscu przed wojną znajdował się szczeciński Konzerthaus.


21.01.2008